Fyzika

  • Mgr. Petr Říman
  • Mgr. Lenka Plachtová
  • Mgr. Vít Schindler
  • Mgr. Hana Vantuchová
  • Mgr. Jan Zehnal

Charakteristika předmětu

Předmět Fyzika je vyučován ve všech ročnících osmiletého gymnázia jako samosatný předmět. V primě, v kvartě a v kvintě jsou součástí výuky cvičení z fyziky, která jsou vyučována v nově vybavené laboratoři přírodovědných předmětů. Žáci v nich mají možnost realizovat laboratorní měření s využitím moderních měřicích prostředků, případně se věnovat hlubšímu pochopení a procvičení látky probírané v hodinách.
Cílem výuky fyziky je poznávání fyzikálních jevů a zákonitostí, hledání jejich vzájemných souvislostí, zkoumání příčin přírodních procesů a vztahů mezi nimi a osvojení si základní fyzikální terminologie. Výuka fyziky vede žáky k rozvíjení a upevňování dovedností objektivně pozorovat a měřit fyzikální vlastnosti a procesy, k formulování, posuzování a ověřování hypotéz, podporuje jejich kritické myšlení, logické uvažování a vstřícnost k alternativním názorům a novým poznatkům.
V posledních třech ročnících studia je žákům, kteří projevují zvýšený zájem o studium fyziky, nabízen volitelný předmět Fyzikální seminář. V rámci výuky semináře mají žáci možnost hlouběji poznat vybrané partie fyziky a jejich vzájemnou provázanost, prohloubit si a procvičit své praktické dovednosti a v neposlední řadě jej v závěrečném ročníku studia využít při systematizaci, opakování a prohloubení učiva fyziky v rámci přípravy na maturitní zkoušku a na své další studium na vysokých školách přírodovědného nebo technického směru.

Matematicko-fyzikální seminář septima, oktáva

Cílem předmětu je rozvíjet, doplnit a systematizovat poznatky ze středoškolské fyziky s ohledem na využití pokročilejšího matematického aparátu ve fyzice:

– Funkce, výrazy, rovnice (F)

– Goniometrie (G)

– Vektorová algebra (V)

– Diferenciální počet (D)

– Integrální počet (I)

– Statistika (S)

– Komplexní čísla (K)

V předmětu je prohlubováno učivo tematických celků fyziky:

– Klasická mechanika hmotného bodu (F, G, V, D)

– Klasická mechanika tuhého tělesa a tekutin (F, V, D, I)

– Mechanické kmitání a vlnění (F, G, V, D, K)

– Energie, síly a silová pole ve fyzice (F, G, V, D, I)

– Struktura a vlastnosti plynů (F, D, I, S)

– Elektromagnetické jevy, kmitání a vlnění (F, G, D, K)

– Optické jevy (F, G, D, I)

– Speciální teorie relativity (F, V, D, K)

– Základy kvantové mechaniky (F, G, V, D, I, K)

– Fyzika elementárních částic (F, D, I, S)

Během školního roku budou probírány minimálně čtyři z výše uvedených tematických celků.

Důraz je kladen na pochopení vzájemných souvislostí a provázanosti matematiky s popisem fyzikálních jevů a zákonů, na uplatnění pokročilejšího matematického aparátu při popisu fyzikálních jevů a při řešení fyzikálních úloh a problémů.

Žáci si uvědomí důležitost matematického aparátu při popisu jevů v jednotlivých oblastech fyziky, provázanost historického vývoje fyziky a matematiky a budou seznámeni s aktuálními trendy a oblastmi výzkumu moderní fyziky.

Astronomická stáž

V tomto kalendářním roce absolvuji stáž na Astronomickém ústavu Akademie věd ČR, během níž zkoumáme meteory a jejich trasy v atmosféře Země.

Zlepši si techniku 2024

Žáci našeho gymnázia se nedávno zapojili do soutěže, kde nerozhodovala pouze teorie, ale hlavně praktické dovednosti a schopnosti představit své vědecké pokusy. Soutěž „Zlepši si techniku“ přinesla do školního prostředí nejen vzrušení, ale i možnost ukázat, co všichni tito mladí badatelé dokážou.

CzechHopes 2024

Ve dnech 15.-16. 2. 2024 jsme měli možnost zúčastnit se největší studentské konference v ČR – CzechHopes v Brně.

Školní kolo Astronomické olympiády

V tomto týdnu skončilo na všech základních a středních školách školní kolo Astronomické olympiády. Letošního 21. ročníku se zúčastnilo 6 932 žáků z celé ČR.

Finále soutěže Co víš o energetice

Dne 19. 12. 2023 se tři studentky kvarty B zúčastnily celostátního kola soutěže Co víš o energetice, které se letos uskutečnilo v Českých Budějovicích.

Díky Bohu za astrofyzikální pátek

Pokud někoho překvapí nadpis, vězte, že právě takto se celá akce nazývá – TGIAF (Thanks God It´s Astrophysical Friday). Letošní předvánoční termín byl zaměřen na kvantovou mechaniku, ale nejen o ní nám mnoho pověděli během tří přednášek bratři Blaschke. Dozvěděli jsme se například historii imaginární jednotky, matematických duelech, divokých kvantových experimentech nebo zařízeních na simulaci […]

Fyzikální náboj opět v Ostravě

V Ostravě se uskutečnil další ročník mezinárodní fyzikální soutěže a naše škola v ní dosáhla opět obrovského úspěchu.